WEB TASARIM İÇİN GEREKLİ PROGRAMLAR

web tasarım için gerekli programlar

Web tasarım, kreatif hayal güçlerinin birleştirilmesiyle ortaya çıkan sitelerin oluşturulmasını sağlar. Bir web tasarımcının bilmesi gereken birçok program vardır. Bazıları bu programların bir kısmıyla işlerini yürütebilirken, bazı web tasarımcılar da çoklu programlarla daha ayrıntılı bir web sitesi tasarlayabilirler. O halde web tasarım için gerekli programlar nelerdir inceleyelim.

Web sitesini hazırlama aşamasında öncelikle müşterilerimizin ne istediğini iyice anlamamız gerekir. Renk olarak hangi renklerde istediğini, menü yapılarını, kullanıcıya nasıl görünmek istediklerini anlamalıyız. Web sitesi hazırlarken ilk olarak resim işleme ve düzenleme programı olan ve web tasarımda oldukça işe yarayan “Photoshop”ta tasarımımızı sunabiliriz. Müşterimizin beğenmediği veya değişiklik yapmak istediği yerleri değiştirebilir, tasarımımızı kodlamaya her sayfayı hazırladıktan sonra daha kolay bir şekilde geçmiş oluruz. Ayrıca web sitemiz için kullanacağımız fotoğrafları buradan düzenleyebilir, renk, yazı ayarı ve stilleriyle tasarımımızı daha da güzelleştirebiliriz. Web tasarımı için en çok kullanılan editör programı “Dreamweaver”dır. Deramweaver sürekli gelişen ara yüzü sayesinde her geçen yıl web tasarımcıların işlerini daha kolaylaştırmaktadır. Hem html hem de css dosyalarını burada oluşturabilir, oluşturduğumuz tasarımın önizlemesini buradan görebiliriz. Mobil kullanıcının artmasıyla yeni nesil tasarımların yapılması hız kazanmıştır. Dolayısıyla sürekli olarak ara yüzler ve yardımcı araçlar geliştirilmiştir. Bootstrap de son zamanlarda yaygın olarak kullanılan açık kaynak kodlu bir Css framework’tür. Dreamweaver’ın yeni versiyonlarına Bootstrap de entegre edilmiş ve hazır menüler, butonlar, jumbotronlar, paneller ve daha birçok tasarım ihtiyacı oldukça gelişmiş bir şekilde karşılanabilmektedir. Bootstrap’in en önemli özelliği de mobil uyumlu tasarımlar elde edebilmektir. Eğer sitenizde animasyon da kullanmak istiyorsanız “flash” programını bilmeniz gerekir. Bir web sitesi için gerekli tüm dosyaları tamamladıktan sonra sırada bunlar servera atmak vardır. “Filezilla” bu işlemi gerçekleştirmenizi sağlayan bir FTP programıdır. Tüm işlemlerinizi bitirdikten sonra dosyalarınızı filezilla ile servera atabilir, müşterinize siteyi hazır hale getirebilirsiniz.

Web tasarım için gerekli programlar olarak Photoshop, Dreamweaver ve Filezilla’yı söyledik. Bir web tasarımcı için html, css, javascript ve jqery bilgileri de tamamsa en güzel ve kullanışlı web sitelerini tasarlamak sizlerin elinde.

Reklamlar

Yazar: seomutfagi

Mutfağımdaki tüm ürünler organiktir;)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s